Bytom dobrze uszyty

Miasto węgla i stali, a jednocześnie stolica dobrych garniturów - tym przez lata był Bytom. Choć dziś już nie ma hut, natomiast z górnictwa zostały resztki, to tradycje krawieckie wciąż są tu żywe. Stowarzyszenie Piękna Strona Miasta chce je jeszcze bardziej pobudzić.

Pomimo, iż w Bytomiu nie produkuje się odzieży męskiej na dużą skalę, to działa tu wielu mniejszych rzemieślników i wcale nie tak mało młodych projektantów, którzy podążają za nowymi kierunkami w modzie. Przed rokiem w cyklu artykułów "Moda po bytomsku" zaprezentowaliśmy kilka ciekawych inicjatyw modowych rodem z naszego miasta, będących zaledwie skromnym wycinkiem tego, co się u nas szyje.

Reklama

Wielki przemysł trudno odbudować, jednak w dziedzinie krawiectwa Bytom może jeszcze mieć coś do powiedzenia. Stowarzyszenie Piękna Strona Miasta postanowiło podnieść świadomość na temat potencjału miasta w tym zakresie. W tym celu jego członkinie ruszyły z projektem "Bytomski Sznyt".

Od lipca na Instagramie można natknąć się na zdjęcia z szablonami przedstawiającymi eleganckich panów i wytworne panie. To prace biorące udział w konkursie "Wykrój z historii. Ubierz swoje miasto w retro styl". Zabawa polega na tym, by w oryginalny sposób wykorzystać elementy miejskiego krajobrazu do "ubrania" postaci z szablonów.

Z kolei w ostatni weekend sierpnia ruszyły dwa rodzaje warsztatów krawieckich. Na jednych uczestnicy nauczą się szyć koszule pod okiem Violki Bronder z Malinova Altelier, natomiast na drugich dowiedzą się jak tworzyć ekologiczne ubiory. Oba warsztaty odbywają się w Zespole Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych i Ogólnokształcących przy ul. Webera, gdzie na co dzień szkoli sie techników przemysłu mody.

W najbliższą sobotę i niedzielę warsztaty odbędą się po raz kolejny. Udział w nich jest bezpłatny. Ukoronowaniem wysiłków uczestników będzie Uliczny Pokaz Mody 16 września na ulicy Rycerskiej, na którym zostaną zaprezentowane prace stworzone podczas warsztatów. Najlepsze z nich zostaną nagrodzone, a ich oceną oraz indywidualnym omówieniem zajmie się gość specjalny "Bytomskiego Sznytu" - Tomasz Ossoliński, słynny projektant, który swoją wielką karierę rozpoczął w Zakładach Odzieżowych Bytom.

plakat sznyt m

Dzień po pokazie na Rycerskiej w studio projektowym Medusa Group - jednej z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce - będzie miał miejsce panel dyskusyjny. Jego uczestnicy będą rozmawiać o znanych projektach modowych, jak również wymienią się doświadczeniami w tym zakresie. W ramach "Bytomskiego Sznytu" odbędzie się też wystawa tkaniny artystycznej, gra miejska oraz performance taneczno-modowy.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na jego oficjalnej stronie na Facebooku.

Reklama