Nowe pociągi na linii do Katowic [ZDJĘCIA]


Koleje Śląskie dalej dopieszczają linię z Bytomia do Katowic. Pasażerów zaczął wozić zmodernizowany tabor zapewniający większy komfort podróży.

Bytomianie coraz bardziej przekonują się do pociągów. W ciągu roku liczba pasażerów na linii S8 do stolicy województwa wzrosła o 250%. Przyczyniły się do tego zmiany w ofercie Kolei Śląskich, które znacznie podniosły atrakcyjność tego środka komunikacji. Obniżono ceny biletów jednorazowych do 3 zł, a miesięcznych do 70 zł oraz wprowadzono zmiany do rozkładu jazdy zwiększając częstotliwość kursów w porannych godzinach szczytu, natomiast w ubiegłych latach bytomski dworzec przeszedł szereg remontów, które lepiej dostosowały go do potrzeb podróżnych.

Teraz regionalny przewoźnik postanowił zastąpić stare jednostki jeżdżące z Bytomia do Katowic na nowsze pociągi 14WE, które w 2012 roku odkupiono od Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie. Są to składy zaprojektowane do ruchu aglomeracyjnego, posiadające wielkie, panoramiczne okna, bezprzedziałowe wnętrze, wandaloodporne siedzenia, poręcze i słupki dla pasażerów stojących, półki bagażowe, dwie windy ułatwiające wsiadanie osobom z niepełnosprawnością ruchową, 4 miejsca do przypięcia wózków inwalidzkich oraz 8 stojaków na rowery.

Jesienią zeszłego roku pociągi 14WE należące do KŚ zostały skierowane na przegląd P4, podczas którego przeprowadzono ich modernizację. W ramach prac zostały przemalowane w barwy KŚ i pokryte powłoką antygraffiti, wyposażono je w nowoczesny monitoring, system informacji pasażerskiej i interkom (system przywoływania obsługi pociągu przez pasażera), a przede wszystkim zamontowano toalety z obiegiem zamkniętym, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i matek z dziećmi. Na przeprowadzenie modernizacji spółka wydała niecałe 4 mln zł.

Oba składy docelowo mają wozić pasażerów na linii S8 z Lublińca, przez Bytom, do Katowic. Na razie na trasę wyjeżdża tylko jeden z nich, ale już wkrótce oba pociągi powinny codziennie obsługiwać to połączenie.