Tłumy rzuciły się po karty ŚKUP


Przed Punktami Obsługi Klienta Śląskiej Karty Usług Publicznych ustawiają się długie kolejki. Ma to związek ze stopniowym wycofywaniem ze sprzedaży biletów papierowych na przejazdy komunikacją miejską.

Karty ŚKUP zostały wprowadzone do użytku jesienią zeszłego roku. Ich podstawową funkcją są płatności za korzystanie z transportu publicznego w miastach należących do KZK GOP. Docelowo mają one zastąpić papierowe bilety okresowe, do których przez lata wszyscy zdążyli się przyzwyczaić.

Już 1 maja ze sprzedaży wycofano bilety 24- i 48-godzinne, 5-, 7- i 14-dniowe, bilety kwartalne, szkolne, wakacyjne i miesięczne na okaziciela. Wraz z pierwszym czerwca z dystrybucji znikną kolejne rodzaje biletów, a dokładnie miesięczne SC upoważniające do przejazdu wyłącznie liniami autobusowymi lub tramwajowymi na terenie dwóch lub więcej miast.

Zbliżający się termin wycofania miesięcznych ściągnął tłumy do Punktów Obsługi Klienta ŚKUP. Na bytomskim Rynku, w galerii Agora, ale także w innych miastach zrzeszonych w KZK GOP ustawiają się długie kolejki pasażerów chcących wyrobić, bądź odebrać swoją kartę. Czasu jest coraz mniej - od jutra w kioskach będzie można kupić tylko bilety miesięczne o symbolu SM, SM/AT i SC/AT.

Od sierpnia w sprzedaży pozostaną już tylko papierowe bilety jednorazowe. 1 lipca wycofane zostaną bilety miesięczne imienne SM umożliwiające przejazdy wyłącznie liniami autobusowymi lub tramwajowymi na terenie jednego miasta. Z kolei 1 sierpnia przestaną obowiązywać bilety miesięczne SC/AT oraz SM/AT upoważniające do przejazdów autobusami i tramwajami na terenie jednego (SM/AT) lub dwóch i więcej miast (SC/AT).

Szczegółowe informacje na temat kart ŚKUP, sposobu ich używania i oferowanych przez nie możliwości można znaleźć na oficjalnej stronie systemu.

fot. Łukasz Sawicki

Discuss this article in the forums (34 replies).

myszaty Avatar
myszaty odpowiedział w temacie: #167254 2016/07/04 20:04
A jak mi się taki klamor rozładuje albo uszkodzi? Wszystkie ważne dla mnie dokumenty szlag trafi i to na raz.
foxbat Avatar
foxbat odpowiedział w temacie: #167251 2016/07/04 17:19
Umowa na wdrożenie ŚKUP została podpisana na początku 2012. Smartfon był wówczas czymś najzwyczajniejszym pod słońcem. Mało tego- taka aplikacja jak np. mobilet funkcjonowała już w 2009!
www.zditm.szczecin.pl/mobilet.php

Nie chodzi o to aby zmusić wszystkich do korzystania ze smartfonów- optymalnym rozwiązaniem byłaby aplikacja w smartfonie przy jednoczesnym pozostawieniu w obiegu biletów papierowych

ŚKUP to podręcznikowy przykład inwestycji typu "dostaniemy na to pieniądze więc róbmy". Tyle,że teraz mamy coś przestarzałego, drogiego i niefunkcjonalnego
Paweł P Avatar
Paweł P odpowiedział w temacie: #167249 2016/07/04 16:47

myszaty napisał: Nie jestem staruszkiem a smartfona nie używam - mam zwykły tel. bo służy mi do dzwonienia i bateria trzyma prawie tydzień, i co mam być z tego powodu na aucie?
Najlepsze będą czipy z gps wszczepiane już noworodkom - weźcie się puknijcie. Dlatego komunikacja jest publiczna bo ma być dostępna dla każdego a nie tylko dla wybranych posiadaczy takiego a nie innego gadżetu.

Telefon z ekranem dotykowym to żaden gadżet.

miras napisał: A problemu wielkiego z wprowadzeniem smartfonów do systemu nie będzie, wystarczy aplikacja i smartfon z NFC - i karta w telefonie gotowa.

Nie byłbym takim optymistą. Przecież teraz system z kartą też nie jest skomplikowany technologicznie, a trochę trwało jego wprowadzanie. Sądzę, że opcja z telefonami wejdzie najwcześniej za kilka lat, pewnie wtedy kiedy na rynku będą już powszechne nowe i lepsze technologie.
Marek Wojcik Avatar
Marek Wojcik odpowiedział w temacie: #167247 2016/07/04 15:56

miras napisał: Weźcie pod uwagę że ŚKUP był projektowany w czasach kiedy telefony z ekranem dotykowym były czymś stosunkowo nowym ...


To może wpisać ŚKUP do jakiegoś rejestru chronionego dziedzictwa narodowego i europejskiego... i na wszelki wypadek nie używać :P
miras Avatar
miras odpowiedział w temacie: #167245 2016/07/04 10:54
Weźcie pod uwagę że ŚKUP był projektowany w czasach kiedy telefony z ekranem dotykowym były czymś stosunkowo nowym i nie były tym czym są dzisiaj, poza tym nie ma informacji że smartfony w przyszłości nie zostaną wprowadzone do ŚKUP. A problemu wielkiego z wprowadzeniem smartfonów do systemu nie będzie, wystarczy aplikacja i smartfon z NFC - i karta w telefonie gotowa. Najpierw KZKGOP musi sobie poradzić z problemami wieku dziecięcego całego systemu.