Najlepszy kompozytor jest z Bytomia!


Wielki sukces bytomskiego artysty. Laureatem Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Antonina Dvořáka w Czechach został Adam Wesołowski.

Utwór "Gliss Dance", za który nagrodzono bytomianina za naszą południową granicą został skomponowany w 2014 roku z okazji 10. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Tego samego roku Orkiestra Akuso pod batutą Marka Mosia premierowo zaprezentowała go w Filharmonii Berlińskiej. Kompozycja wywarła na publiczności ogromne wrażenie, która przyjęła go owacjami na stojąco, a oklaski trwały ponad 4 minuty!

Nagrodzoną kompozycję Wesołowskiego będzie można usłyszeć już 30 września 2017 roku w Warszawie na Festiwalu Szalone Dni Muzyki - La Folle Journée de Varsovie, później w Bielsku Białej i 3 grudnia w Katowicach w Sali koncertowej NOSPR, gdzie wykonawcą będzie Morphing Chamber Orchestra Vienna pod kierownictwem Valeriy Sokolova.

Adam Wesołowski jest zastępcą dyrektora Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia oraz szefem Międzynarodowego Festiwalu im. G. G. Gorczyckiego. Ukończył bytomską szkołę muzyczną, jak również studia na Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie w 2004 r. uzyskał dyplom z wyróżnieniem z kompozycji i fortepianu, a dwa lata później z teorii muzyki.

Brał udział w licznych konkursach oraz kursach muzycznych z zakresu kompozycji, dyrygentury, pianistyki, teorii muzyki osiągając liczne nagrody m.in. jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. A. Dvoraka w Czechach, dwukrotnym laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego im. Adama Didura (2000r. i 2004 r.), laureatem konkursu kompozytorskiego odbywającego się przy VI Śląskiem Konkursie Pianistycznym, laureatem II nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim dla Studentów Akademii Muzycznych w Warszawie (2004r.). W 2008 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Bytomia MUZA 2008 za pracę twórczą oraz upowszechnianie kultury. W 2010 roku kompozycja Netto na fagot i fortepian była kompozycją obowiązkową w III Ogólnopolskim Konkursie Obojowo – Fagotowym im. E. Mandery i W. Osadzina, a w roku 2013 kompozycją obowiązkową w kursach „Ventus Optimus” w Łodzi.

fot. Piotr Markowski