Najgorsze Dni Bytomia w historii?


Jeszcze chyba nigdy Dni Bytomia nie przyciągnęły tak mało ludzi. W porównaniu z imprezami organizowanymi w minionych latach zaskakująco mało ludzi bawiło się w miniony weekend na placu Sobieskiego. Tak źle chyba jeszcze nie było...

W Internecie bytomianie z dużym sentymentem wspominają, gdy na Dniach Bytomia występowały największe gwiazdy polskiej estrady. Koncerty Kayah czy Bajm swego czasu przyciągały do naszego miasta takie tłumy, że place, na których się odbywały, nie były w stanie wszystkich pomieścić.

Niestety tegoroczna edycja była zaledwie cieniem imprez sprzed lat. Przez większość czasu plac Sobieskiego świecił pustkami. Dla artystów wyróżnionych w Przeglądzie Bytomskiej Sceny Muzycznej wątpliwą nagrodą był występ na scenie Dni Bytomia, bo niemal nie było dla kogo grać. Jedynie gwiazdy pokroju Krzysztofa Krawczyka, czy Golec uOrkiestra przyciągnęły na pl. Sobieskiego większą liczbę ludzi, ale wciąż znacząco mniejszą, niż w minionych latach. Nawet w okolicach sceny można było znaleźć duże, puste miejsca, w których nikt nie stał - dawniej to się nie zdarzało.

Dlaczego w tym roku frekwencja na Dniach Bytomia była taka słaba? Powodów jest kilka. Główną przyczyną była spóźniona i bardzo słaba promocja imprezy. Podczas majowej sesji Rady Miejskiej urzędnicy przyznali, że gmina dysponuje zaledwie 1/3 potrzebnej kwoty na zorganizowanie święta miasta. Bytomskie Centrum Kultury miało tylko kilka tygodni na to, żeby spiąć budżet opiewający na kwotę 300 tys. zł. Jednostka podołała temu zadaniu i pozyskała czterech sponsorów, którzy dorzucili się do środków z dotacji podmiotowej gminy oraz wkładu własnego BCK. Jednak to zamieszanie z pieniędzmi spowodowało, że promocja ruszyła niedługo przed dniem imprezy. Plakaty i bilbordy rozwieszono dopiero tydzień przed wydarzeniem.

Przeczytaj też: Bartyla ma nową limuzynę za 120 tys. zł

Co więcej reklamy Dni Bytomia słabo rzucały się w oczy. Miały mdłe, pastelowe kolory i przedstawiały kamieniczki, których architektura kojarzy się bardziej z Bytomiem Odrzańskim lub innymi miejscowościami Dolnego Śląska, niż z naszym miastem. Ich projekt nie wskazywał, by dotyczyły imprezy muzycznej. Ponadto format plakatów rozklejanych na miejskich słupach był o połowę mniejszy, niż podobnych imprez, których afisze wisiały obok.

Kolejnym powodem niepowodzenia tegorocznej edycji Dni Bytomia był fatalnie dobrany termin. Postanowiono zorganizować je w trakcie trwania mistrzostw Europy w piłce nożnej i dokładnie w tym samym czasie, gdy w okolicznych miastach odbywały się festyny z większymi i bardziej znanymi gwiazdami. W ten weekend w Świętochłowicach wystąpili m.in. Peja, Miuosh i Agnieszka Chylińska, na scenie w mysłowickim Parku Słupna zaśpiewała Margaret, natomiast w Tychach zagrali tacy wykonawcy jak Kombi, Kasia Kowalska i Fisz Emade Tworzywo. Konkurencja w tym terminie była duża i jak się okazało, bytomianie postanowili wybrać inne wydarzenia, niż Dni Bytomia.

Porównanie tłumów z 2013 i 2016 r.

Skoro naszego miasta nie stać na organizację tak dużego wydarzenia i nie potrafi zrobić tego dobrze, to rozsądniej byłoby zrezygnować z Dni Bytomia? Za 100 tys. zł, którymi dysponowała gmina można było wesprzeć szereg mniejszych imprez, jak np. koncerty na ul. Rycerskiej, Krawiecka Art Pasaż, Festiwal Sztuki Wysokiej na ul. Jainty, czy Plenerowe BCKino na Rynku. Za takie pieniądze przez całe wakacje, a nie tylko w jeden weekend mogłyby się odbywać w Śródmieściu różne imprezy pobudzające miejskie życie. Niestety władze miasta wolały postawić na kosztowne igrzyska, które w dodatku fatalnie im wyszły.

Najnowsze

Od pomysłu do sukcesu - twój biznes w 4 krokachOd pomysłu do sukcesu - twój biznes w 4 krokach 28-03-17 - Masz pomysł, marzysz o własnej firmie, ale nie wiesz od czego... czytaj...
Bytom aspiruje do roli stolicyBytom aspiruje do roli stolicy 28-03-17 - Nie wiadomo jeszcze gdzie znajdzie się siedziba przyszłej metropolii... czytaj...
Kronika Policyjna: 27 marca [przegląd]Kronika Policyjna: 27 marca [przegląd] 27-03-17 - Rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu informu czytaj...
Śmierć w ogniu [VIDEO]Śmierć w ogniu [VIDEO] 27-03-17 - W niedzielny poranek w centrum Bytomia doszło do tragicznego... czytaj...
Polonia czekała na to 16 lat!!!Polonia czekała na to 16 lat!!! 26-03-17 - Hokejowa Polonia Bytom zdobyła brązowy medal Mistrzostw Polski!... czytaj...
Rozlicz PIT-a w centrum handlowymRozlicz PIT-a w centrum handlowym 24-03-17 - Już w piątek i sobotę możesz wysłać swój PIT podczas zakupów.... czytaj...
Kaj się bawić? 24.03 - 26.03Kaj się bawić? 24.03 - 26.03 24-03-17 - Weekendowy przegląd imprez w Bytomiu. Sprawdź kaj się bawić... czytaj...
Policja dostanie nowe urządzenia pomiarowePolicja dostanie nowe urządzenia pomiarowe 22-03-17 - Już niebawem funkcjonariusze z bytomskiej drogówki będą ... czytaj...
Na Stroszku eksplodował gaz [ZDJĘCIA]Na Stroszku eksplodował gaz [ZDJĘCIA] 21-03-17 - Dzisiejszego popołudnia doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia.... czytaj...
Nowe pociągi na linii do Katowic [ZDJĘCIA]Nowe pociągi na linii do Katowic [ZDJĘCIA] 21-03-17 - Koleje Śląskie dalej dopieszczają linię z Bytomia do Katowic.... czytaj...