Co kryje w sobie Dom Partii? [VIDEO]

Dawna siedziba Komitetu Miejskiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej to jeden z najbardziej okazałych budynków w Bytomiu. Niestety od lat stoi zamknięty na cztery spusty i coraz bardziej niszczeje. Maciej Bartków dostał się do środka i nagrał co obecnie kryje się w tym wielkim gmachu.

Budynek przy ul. Żeromskiego 23-25 powstał w drugiej dekadzie XX wieku. Pierwotnie działała w nim górnicza spółdzielnia ubezpieczeniowa. Gmach miał wówczas wielospadowy dach kryty dachówką, a na elewacji znajdowało się sporo płaskorzeźb. Dziś jednak jest powszechnie znany jako Dom Partii, gdyż po wojnie przez wiele lat mieścił się w nim Komitet Miejski PZPR. W międzyczasie zniknęły z niego zdobienia, natomiast później partia nadbudowała go o jedno piętro, na którym utworzono przeszkloną aulę. W 1990 roku, gdy w Polsce dokonywała się transformacja ustrojowa gmach przeszedł w ręce gminy, lecz radni szybko zdecydowali się go sprzedać Bankowi Przemysłowo Handlowemu z Krakowa. Nowy właściciel zabrał się za gruntowną przebudowę obiektu, ale prace wstrzymano mimo zaawansowanego etapu inwestycji, stwierdzając, że tak wielka siedziba oddziału banku w Bytomiu nie jest jednak potrzebna.

Reklama

Od tamtego momentu dawny Dom Partii przechodzi z rąk do rąk, ale żadnemu z kolejnych właścicieli nie udało się zagospodarować pustego gmachu. Jak obecnie wyglądają jego wnętrza? To sprawdził Maciej Bartków, autor projektu Tajemniczy Bytom. Zachęcamy do obejrzenia jego nowego filmu:

 

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (1 replies).

marcinen Avatar
marcinen odpowiedział w temacie: #180765 2018/09/16 21:23
jak widać budynek z ogromnym potencjałem gotowy aby go remontować. Wydaje się, że mogła by się nim zainteresować jakaś instytucja muzealna, może kolejny budynek Muzeum Górnośląskiego a nawet Muzeum Bytomia - przecież to kawał wspaniałej historii i pewnie eksponatów też by się sporo znalazło, może jakieś muzeum PRL wspaniałego okresu ;) historii Polski.

Reklama