Retro plotka szósta: Maria Radziejewska


Dziś Dzień Kobiet - kontynuujemy więc konkursową zabawę stowarzyszenia Piękna Strona Miasta. Tym razem opowiemy krótką historyjkę o Marii Radziejewskiej, bytomskiej dziennikarce, w której zakochał się Henryk Sienkiewicz.

Przyjechała do Bytomia zimą 1899 roku i zamieszkała u swojej ciotki Ludwiki. Utalentowana, lecz wrażliwa pracowała w „Katoliku”. Ciotka miła wobec niej plany matrymonialne i chciała wydać dziewczynę za naczelnego – Adama Napieralskiego. Dziewczyna jednak nie była zainteresowana. We wrześniu 1899 roku  została służbowo wysłana  do Miłosławia na uroczystość odsłonięcia pomnika Juliusza Słowackiego. To tutaj los zetknął ze sławnym pisarzem Henrykiem Sienkiewiczem. Starszy o 30 lat starszy Henryk Sienkiewicz od razu się w niej zakochał, cała ich znajomość  opierała się właściwie na korespondencji. Miała dopiero 23 lata, gdy pisał do niej w liście „Jest to moje ostatnie wielkie uczucie”. Maria początkowo nie odwzajemniała jego uczucia, a potem gdy ona wyznała pisarzowi miłość, on radykalnie zerwał kontakt. A ona wyjechała do klasztoru we Francji, a później do Chicago.

--

10 marca w Starej Piekarni będziecie mogli posłuchać retro plotek o kobietach, które niegdyś pracowały, kochały, płakały, działały społecznie, walczyły i modliły się, krótko mówiąc - żyły z pasją w Bytomiu. Wcześniej, na tydzień przed Dniem Kobiet na Bytomski.pl będziecie mogli przeczytać codziennie jakąś ploteczkę na temat dawnych bytomianek. Bądźcie uważni, bo potem, jeśli przyjdziecie do Starej Piekarni, zostaniecie odpytani. Kto zapamięta najwięcej i wygra quiz „Mądra i piękna” otrzyma książki oraz voucher do salonu piękności.

Więcej na temat konkursu Pięknej Strony Miasta znajdziecie na Facebooku.