Jedna z najlepszych kolekcji w Polsce jest w Bytomiu

 • Posty: 1994
 • Otrzymane podziękowania: 67

Bytomski.pl stworzył temat: Jedna z najlepszych kolekcji w Polsce jest w Bytomiu

{gallery}galerie-news/2017/10/galeria-malarstwa-polskiego{/gallery}
Dzieła polskich malarzy rozpoczęto gromadzić w Bytomiu w 1946 roku....

Trudno dziś znaleźć wystawę polskich mistrzów malarstwa, na której nie byłyby prezentowane obrazy z kolekcji Muzeum Górnośląskiego. Dział Sztuki tutejszej placówki posiada aż 12 tys. eksponatów. Bytomska kolekcja to absolutna czołówka kraju.

Czytaj więcej...
2017/10/08 11:23 #174339

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Posty: 2102
 • Otrzymane podziękowania: 122

georg11 odpowiedział w temacie: Jedna z najlepszych kolekcji w Polsce jest w Bytomiu

Ktoś mi powie jaki jest sens wystawiać 155 obrazów jednocześnie chowając w magazynie 12 tyś innych.
2017/10/08 11:29 #174341

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Posty: 452
 • Otrzymane podziękowania: 76

Szeregowy odpowiedział w temacie: Jedna z najlepszych kolekcji w Polsce jest w Bytomiu

"chowając w magazynie". Zawsze smieszyło mnie podejście do pracy muzealników osób, które o ich działaniach nie mają najmniejszego pojęcia. 12 tysięcy "eksponatów" to nie to samo co 12 tysięcy obrazów. To oprócz nich także grafiki, rysunki, rzeźby, przeróżne artefakty jak np.,. talerze, wazy, czajniczki, a nawet kolczyki czy bransolety. Żadne muzeum na świecie nie jest w stanie prezentować na WYSTAWIE STAŁEJ całości swojej kolekcji, wszystkich posiadanych zbiorów. Pomijając sam fakt ograniczeń przestrzenią czy kosztów, to pamiętać przecież trzeba chociażby o konserwacji dzieł, o tym, że muzea powołane są nie tylko do eksponowania, ale także zabezpieczania i przechowywania dzieł. Jeśli chodzi o mgb to dość często prezentowane są tam "czasówki" pokazujące to co na co dzień spoczywa w magazynie. W ub. roku mogliśmy podziwiać kilkadziesiąt grafik i rysunków Leona Wyczółkowskiego będących własnością bytomskiego muzeum. Była to jedna z większych wystaw grafik Wyczóła w polskich muzeach.
2017/10/08 16:21 #174345
The following user(s) said Thank You: Magdalena

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Posty: 2223
 • Otrzymane podziękowania: 582

Marek Wojcik odpowiedział w temacie: Jedna z najlepszych kolekcji w Polsce jest w Bytomiu

Zawsze byłem słaby z rosyjskiego i polskiego... więc często sprawdzam w słowniku.

sjp.pwn.pl/sjp/eksponat;2556266.html

cyt: eksponat «przedmiot wystawiony do oglądania w muzeum lub na wystawie»

to jeśli Muzeum twierdzi, że ma 12 000 eksponatów, tzn. że te 12 000 jest do "oglądania w muzeum lub na wystawie". (kropka)
2017/10/08 20:42 #174346

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Posty: 1
 • Otrzymane podziękowania: 0

Paulina Bieniek odpowiedział w temacie: Jedna z najlepszych kolekcji w Polsce jest w Bytomiu

Dobrze, że jeszcze ktoś zagląda do słownika, ale czy można zawsze zero-jedynkowo traktować zawarte w nim definicje? Przecież to są (choćby z racji ograniczonego miejsca) najważniejsze i najbardziej ogólnikowe informacje, a nie wszystkie możliwe użycia. I mówię to jako osoba, która na co dzień pracuje z językiem i nieustannie wertuje słowniki w poszukiwaniu rozmaitych informacji. Niestety te definicje rzadko wyczerpują znaczenia słowa. A jeśli był Pan w GMP, to na pewno zauważył Pan, że na 12 tys. prac nie ma tam miejsca, nawet gdyby wyłożyć tymi dziełami podłogę i sufit. Zresztą która instytucja wyciąga od razu wszystkie asy z rękawa i pokazuje każdy obiekt? Poza tym w tekście jasno wskazano, że przecież prace przechowywane w magazynach będą sukcesywnie prezentowane na galerii, można więc traktować użycie słowa "eksponat" jako swoistą deklarację, skoro tak czy inaczej nie będą "zalegać" w magazynie. A co do słowników - warto też zaglądać do tych bardziej specjalistycznych (np. wyrazów obcych), bo występują różnice między tymi internetowymi i tradycyjnymi, jeśli wolno mi tak powiedzieć (niestety wiem z autopsji - w tej internetowej wersji wiele kwestii traktuje się luźniej, nawet odmiany niektórych wyrazów [sic!]).
2017/10/09 09:38 #174353

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Posty: 47
 • Otrzymane podziękowania: 14

6opak odpowiedział w temacie: Jedna z najlepszych kolekcji w Polsce jest w Bytomiu

Paulina Bieniek napisał: Dobrze, że jeszcze ktoś zagląda do słownika, ale czy można zawsze zero-jedynkowo traktować zawarte w nim definicje? [sic!]).

Otóż prawem zgryźliwego tetryka uważam, że należy. Chociażby dlatego, że wtedy świat jest bardziej (i nie trzeba sprawdzać w słowniku o jakie "bardziej" chodzi). Zgadzam się z poglądem, że w magazynach nasze Muzeum (niech mu gwiazdka pomyślności nigdy nie zagaśnie) posiada: obrazy, rysunki, dzieła sztuki, bohomazy, akty, dzieła, dzieła czyjegoś pędzla, dzieła malarskie, dzieła malarzy, landszafty, malunki, obrazeczki, obrazki, oleodruki, panoramy, płótna, wytwory artystów, arcydzieła, dorobek artystów, kompozycje, kreacje, prace, studium, szkice, ilustracje, malowanki, maluneczki, ornamenty, autoportrety, konterfekty, odbicia rzeczywistości, podobizny, portrety, polichromie, krajobrazy, reprodukcje, ryciny, sztychy, tablice, kalki, kopie, odwzorowania, ucieleśnienia, uzewnętrznienia, rysy i zarysy oraz kicze, wyglądy "czegoś", ikony, abrysy, projekty, malarstwo, malowidła i dywany ścienne. Niepotrzebne skreślić albo coś dopisać - wszystko co jest w magazynach lub poza nimi i jest własnością naszego Muzeum (duże M z szacunku) .Posiada także eksponaty - ale te możemy oglądać - bo są wystawione. Niech białe będzie białe. Bo nadejdzie taki czas, że nam wmówią iż jest czarne. I wtedy spełni się proroctwo Kononowicza a w naszym Muzeum przybędzie nowy eksponat - gustowny sweterek.
2017/10/09 12:03 #174356

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Robert CzykielGhostolowpbFantus