Opłata za śmieci

  • Posty: 369
  • Otrzymane podziękowania: 24

google bot stworzył temat: Opłata za śmieci

Czy coś wiadomo o cenie za wywóz śmieci? Sąsiednie Piekary wywoziły do Sity w Chorzowie która straciła status RIPOK. I teraz mają problem z nowymi cenami.
Podobno stawki miasto ustaliło na 20 i 30 zł za osobę segregującą i nie segregującą.
Czy u nas coś się zmienia?
2018/11/15 23:04 #181971

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Posty: 2239
  • Otrzymane podziękowania: 129

georg11 odpowiedział w temacie: Opłata za śmieci

O nowych stawkach na razie nic nie wiadomo.
2018/11/16 00:16 #181977

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Posty: 169
  • Otrzymane podziękowania: 26

Papniok odpowiedział w temacie: Opłata za śmieci

Siedzę trochę w branży i powiem tak - bytomskie stawki 11 i 14 zł są obecnie totalnie oderwane od realiów rynkowych i trzeba liczyc się z drastycznymi podwyżkami. Mysle, że dotychczasowa władza nie podnosiła opłat ze wzgledu na wybory. Z kolei Wołosz obiecywał, że obniży (!!!) stawki, co jest niewykonalne. Reasumując - nie mozemy spodziewac sie poprawy w dziedzinie gospodarki odpadami komunalnymi przy aktualnie obowiązujących stawkach...
2018/11/16 19:19 #181995

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Posty: 227
  • Otrzymane podziękowania: 60

Błażej odpowiedział w temacie: Opłata za śmieci

Dokładnie. Opłaty za śmieci niestety muszą wzrosnąć, ale może spaść opłata za wodę. Stawki za śmieci w gminach w ogóle są oderwane totalnie od rzeczywistości.

Jeśli chodzi o gospodarkę to Bytom potrzebuje porządnej sortowni odpadów (na wczoraj) - koszt takiej sortowni niestety mieści się w granicach 100-120 mln złotych i potrzebne będą środki z UE/NFOŚiGW do realizacji przedsięwzięcia. Spalarnia - tak, ale ze względu na wydzielanie dioksyn do atmosfery (nie ma możliwości ich odfiltrowania) musi być z dala od zabudowań. Jako dobry przykład kompleksu można podać MASTER w Tychach. Wysypisko jest 3x mniejsze od Bytomskiego ponieważ większość odpadów przetwarza sortownia, kwatera, która tam jest nawet w 1/3 nie jest wypełniona odpadami. Bytomskie dwie kwatery są przepełnione (nie wiadomo co z 3) posiłkuję się wyłącznie zdjęciami satelitarnymi google'a.

Podsumowując - jeżeli coś ma się zmienić trzeba albo dogadać się z Zabrzem i FCC (jeśli chodzi o sortownię) albo wybudować własną i mieć wszystko pod kontrolą - innej dobrej drogi nie ma. No i zatrzymać zwożenie śmieci z Pszczyny.
2018/11/16 23:36 #181997

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Posty: 344
  • Otrzymane podziękowania: 33

marcinen odpowiedział w temacie: Opłata za śmieci

ciekawe jak faktycznie jest ze spalarniami. Wiele firm zarzeka się, że nie generują one nie dość, że uciążliwych zapachów to niby nic nie dostaje się do atmosfery. Takie spalarnie i to dwie miały powstać w Rudzie Śl. dwie niezależne firmy chciały postawić takie obiekty. Każda z tych firm pisała o braku uciążliwości i braku niebezpiecznych spalin.

w Bytomiu sortowni lub spalarni z pewnością brakuje. Swego czasu pamiętam jak w ŻB pisano o spalarni na wysypisku. Miała to być chyba jakaś plazmowa. Ten pomysł był zaczerpnięty z USA, gdzie takie spalarnie funkcjonują z powodzeniem i są uznawane za bezpiecznie. Również efekt spalania powodować miał, że nie wydobywał by się zarówno dym jak i dioksyny. Fatalnie się stało, że taki obiekt nigdy nie powstał.
2018/11/17 21:47 #182019

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: olowpbFantusGhost