Kronika Policyjna: 5 czerwca [przegląd]


Rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu informuje.

Dwa promile i kolizja

Dwa promile alkoholu w organizmie miał 26-latek, który w piątek popołudniu spowodował kolizję drogową na ulicy Chorzowskiej. Nietrzeźwy kierowca, posiadający czynny zakaz prowadzenia pojazdów, najechał samochodem na latarnię. Mężczyzna usłyszał już zarzuty.

W piątek popołudniu na ulicy Chorzowskiej doszło do kolizji drogowej. Kierujący samochodem osobowym marki Daewoo Matiz najechał na latarnię. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało dwa promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało 26-letni mieszkaniec Chorzowa ma już orzeczony czynny zakaz prowadzenia pojazdów. Mężczyzna usłyszał już zarzuty. Grozi mu kara 3 lat więzienia.

Policjanci zabezpieczali Zlot Pojazdów Militarnych

W Bytomiu odbyła się trzynasta edycja Śląskich Manewrów, czyli Zlotu Pojazdów Militarnych. Impreza rozpoczęła się paradą na rynku. Następnie pasjonaci militariów przenieśli się na teren po dawnej kopalni w Miechowicach, gdzie odbyła się rekonstrukcja historyczna. Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników czuwali bytomscy policjanci.

W sobotę rano 50 motocykli i ciężkich transporterów opancerzonych wyruszyło z Miechowic w kierunku bytomskiego rynku. Uroczystą paradą rozpoczęto trzynastą edycję Śląskich Manewrów, czyli Zlotu Pojazdów Militarnych. Następnie wszyscy pasjonaci przenieśli się ponownie na teren po dawnej kopalni, gdzie odbyła się widowiskowa inscenizacja historyczna. W niedzielę w tym samym miejscu zorganizowano festyn rodzinny, w trakcie którego odbyły się pokazy pojazdów militarnych, zabawy i konkursy dla najmłodszych, prezentacja współczesnego uzbrojenia wojska polskiego, a także pokazy Bractw Kurkowych z Bytomia i Zabrza. Nad bezpiecznym przebiegiem wszystkich uroczystości czuwali bytomscy policjanci.

Zatrzymany za fałszywy alarm bombowy

W czwartek kryminalni z bytomskiej komendy zatrzymali 33-latka podejrzanego o wywołanie alarmu bombowego. Mężczyzna telefonicznie poinformował prokuraturę o ładunkach wybuchowych, które miały znajdować się w szpitalach. Zatrzymany przyznał się do popełnienia przestępstwa. Teraz grozi mu do 8 lat za kratami.

W czwartek do Prokuratury Rejonowej w Bytomiu zadzwonił mężczyzna, który nie przedstawiając się poinformował, że na terenie szpitali znajdują się bomby. Po sprawdzeniu pomieszczeń budynków zgłoszenia nie potwierdzo. Niezwłocznie po tej informacji policjanci z bytomskiej komendy rozpoczęli poszukiwania sprawcy fałszywego alarmu bombowego. Prowadzący czynności operacyjne kryminalni jeszcze w tym samym dniu ustalili dane osoby dzwoniącej i zatrzymali 33-latka. Mężczyzna dzisiaj usłyszał zarzut, do którego się przyznał. Grozi mu nawet 8 lat za kratkami.

Podsumowanie działań "NURD"

Bytomska drogówka podsumowała środowe działania „NURD”. Mundurowi nałożyli łącznie 130 mandatów karnych. Działania prowadzone były w godzinach 06:00 do 22:00. Ich celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Piesi stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Dynamiczny wzrost liczby osób zmotoryzowanych potęguje stopień zagrożenia dla ich życia i zdrowia. W środę od rana policjanci drogówki prowadzili działania pod hasłem "niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Mundurowi zwracali szczególną uwagę na właściwe zachowanie kierujących wobec pieszych oraz zgodne z przepisami poruszanie się pieszych na oznakowanych przejściach, a także stosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Policjanci sprawdzali stan techniczny pojazdów oraz obowiązkowe wyposażenie. Zarówno na pieszych, jak i kierowców, którzy poruszali się niezgodnie z przepisami nakładano mandaty.

Mundurowi nałożyli 130 mandatów karnych, w tym 25 na pieszych, 97 na kierowców oraz 8 na rowerzystów. Piesi popełniali wykroczenia przechodząc w miejscach niedozwolonych – 22 osoby oraz nie dostosowując się do sygnalizacji świetlnej – 3 osoby. Kierowców ukarano mandatami karnymi za nieprawidłowe zachowanie w stosunku do pieszych – 69 osób oraz inne wykroczenia. 4 osoby pouczono, a wobec 8 skierowano wnioski o ukaranie do sądu.

Areszt za napad

Trzy osoby podejrzane o napad na 38-latka zatrzymali kryminalni z komisariatu przy ulicy Chrzanowskiego. Dwaj mężczyźni i kobieta zaatakowali ofiarę i skradli jej portfel z gotówką. Wszyscy napastnicy byli pijani. Decyzją sądu trafili do aresztu na trzy miesiące. Grozi im kara 12 lat więzienia.

Wtorkowej nocy 38-latek poinformował oficera dyżurnego o tym, że został pobity i okradziony. Zdarzenie miało miejsce w centrum miasta, w pobliżu ulicy Piłsudskiego. Z relacji pokrzywdzonego wynikało, że został on zaatakowany w jednej z bram przez trzy, nieznane mu osoby. Sprawcy zabrali mu portfel z gotówką. Śledczy bardzo szybko ustalili tożsamość napastników, których zatrzymano niedługo po zdarzeniu. Wszyscy byli pijani. Dwaj mężczyźni i kobieta decyzją sądu trafili do aresztu na trzy miesiące. Grozi im nawet do 12 lat więzienia.

Kradli prąd

Bytomscy policjanci wspólnie z pracownikami firmy dostarczającej energię elektryczną sprawdzili stan instalacji elektrycznych i ujawnili kradzieże prądu. „Lewe” podłączenia zlikwidowano w 10 mieszkaniach. Sprawcom w wieku od 19 do 62 lat grozi teraz kara do 5 lat więzienia.

Kontrolerzy z firmy energetycznej wspólnie z bytomskimi policjantami przeprowadzili działania mające na celu ujawnienie kradzieży prądu. Kontroli dokonano między innymi w budynkach przy ul. Żołnierskiej, Prusa, Witczaka, Tomasza, Brzezińskiej oraz Karola Miarki. Sprawdzając stan instalacji policjanci ujawnili 10 przypadków podłączenia prądu „na lewo”. W miejscu, w którym powinien znajdować się licznik energii, była tzw „skrętka”. Nielegalne przyłącza zostały zlikwidowane i zabezpieczone przez prowadzących kontrole instalatorów. Przypominamy, że tego typu nielegalne podłączenia do instalacji elektrycznej grożą pożarem lub porażeniem prądem. Za kradzież energii elektrycznej sprawcom w wieku od 19 do 62 lat grozi do 5 lat więzienia.

Znieważyła i zaatakowała policjantów

Za nieważenie interweniujących policjantów oraz naruszenie nietykalności cielesnej jednego z nich odpowie 38-letnia mieszkanka Bytomia. Kobieta została zatrzymana w niedzielę wieczorem w trakcie interwencji przy ulicy Chrzanowskiego. Miała dwa promile alkoholu w organizmie. Grozi jej teraz do 3 lat więzienia.

W poprzednią niedzielę w nocy mundurowi z komisariatu II zostali wezwani na interwencję przu ulicy Chrzanowskiego. Na miejscu stróże prawa zastali grupę osób spożywających alkohol. W trakcie legitymowania, jedna z kobiet zaczęła kierować w ich stronę słowa ogólnie uznane za obraźliwe. Policjanci usiłowali uspokoić agresywną 38-latkę, jednak bytomianka uderzyła pięścią w twarz funkcjonariusza. Kobieta została zatrzymana i umieszczona w izbie wytrzeźwień. Po sprawdzeniu alkomatem okazało się, że ma 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. W miniony poniedziałek po wytrzeźwieniu usłyszała zarzuty. Grozi jej do 3 lat więzienia.

1300 dilerskich działek amfetaminy nie trafi na rynek

Bytomscy policjanci przejęli prawie 1300 działek dilerskich narkotyków. Zatrzymany 38-letni mężczyzna ukrywał amfetaminę w mieszkaniu przy ul. Chrzanowskiego. Bytomianin trafił do policyjnego aresztu. Teraz odpowie przed prokuratorem. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Blisko 1300 porcji amfetaminy nie trafi na bytomskie ulice. Kryminalni z komendy prowadzili działania przeciwko przestępczości narkotykowej. Wynikiem ich pracy było zatrzymanie 38-latka. Mężczyzna w swoim mieszkaniu przy ul. Chrzanowskiego ukrywał narkotyki. Stróże prawa przejęli blisko 1300 porcji środków odurzających. Ponadto policjanci zabezpieczyli wagę elektroniczną, 2 telefony komórkowe oraz gotówkę. Bytomianin trafił do policyjnego aresztu. We wtorek miał odpowiedzieć przed prokuratorem. Grozi mu do 10 lat więzienia.

fot. KMP Bytom