Kronika Policyjna: 29 maja [przegląd]


Rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu informuje.

Pseudokibice z dozorami policyjnymi

W trakcie sobotniego meczu piłkarskiego pomiędzy Polonią Bytom a Stalą Stalowa Wola, policjanci zatrzymali 3 pseudokibiców. Dwóch z nich odpowie za udział w zbiegowisku, trzeci za wtargnięcie na teren stadionu. Wszyscy to mężczyźni, w wieku od 25 do 28 lat. Miejscowych pseudokibiców prokurator objął policyjnym dozorem. Wobec sympatyka drużyny przyjezdnej, sąd orzekł karę ograniczenia wolności oraz objął go zakazem stadionowym.

Sobotni mecz piłkarski na stadionie przy ul. Olimpijskiej w Bytomiu, pomiędzy Polonią Bytom a Stalą Stalowa Wola, zgromadził kibiców obu drużyn. W Bytomiu pojawiło się blisko 150 sympatyków zespołu gościnnego. By nie dopuścić do ewentualnych zakłóceń porządku lub konfrontacji, na miejscu obecni byli mundurowi, wyposażeni w gaz oraz armatkę wodną. Jeszcze przed meczem policjanci zatrzymali dwóch pseudokibiców Bytomia, którzy brali udział w zbiegowisku skierowanemu przeciwko kibicom z Jastrzębia-Zdroju, którzy także przybyli na mecz. Wobec agresywnych osób, policjanci użyli armatki wodnej. Ponadto, w trakcie meczu pracownicy ochrony ujęli mężczyznę, który wtargnął na teren stadionu. Wszyscy pseudokibice trafili do policyjnego aresztu. W niedzielę prokurator objął bytomian policyjnym dozorem. Wobec 28-latka, który wtargnął na teren imprezy, sąd zastosował karę ograniczenia wolności oraz dwuletni zakaz stadionowy.

Śmiertelnie ugodził nożem brata

Tragicznie zakończył się czwartkowy wieczór dla 41-letniego mieszkańca Bytomia. Mężczyzna w trakcie kłótni z bratem został ugodzony przez niego nożem. Mimo reanimacji, lekarzom nie udało się go uratować. Sprawca najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Grozi mu kara dożywotniego więzienia.

Do tragedii doszło w czwartkowy wieczór, przy ulicy Strzelców Bytomskich. Obaj mężczyźni spożywali tego dnia alkohol. Pijany 38-latek po powrocie do domu pokłócił się z bratem. W trakcie awantury wziął nóż i wbił go w plecy 41-latka. Chwilę po zdarzeniu zadzwonił pod numer alarmowy, a następnie uciekł z miejsca. Przybyli do mieszkania lekarze podjęli próbę reanimacji bytomianina, jednak nie udało im się go uratować. Niecałe dwie godziny później, w Radzionkowie, policjanci zatrzymali sprawcę. Decyzją sądu trafił on na trzy miesiące do aresztu. Za zabójstwo grozi mu dożywocie.

Dozór policyjny za posiadanie i udzielanie narkotyków

Kryminalni z komendy zatrzymali 24-latka podejrzanego o posiadanie i udzielanie środków odurzających. Mężczyzna usłyszał już zarzuty. Prokurator objął go policyjnym dozorem. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Kryminalni zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej zatrzymali 24-latka, który posiadał przy sobie 9, 37 grama marihuany. Ponadto w trakcie czynności przeszukania jego mieszkania stróże prawa ujawnili kolejnych 54 dilerskich działek tego narkotyku. Mężczyźnie postawiono już zarzut posiadania oraz udzielania środków odurzających. Prokurator zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego. Grozi mu do 10 lat za kratkami.

Potrącenie pieszego

Stróże prawa z bytomskiej komendy wyjaśniają okoliczności wypadku z udziałem pieszej 58-latki. Mieszkankę Bytomia na pasach potrącił samochód osobowy kierowany przez 45-latka. Pokrzywdzona z ogólnymi obrażeniami trafiła do szpitala. Okoliczności i przyczyny wypadku badają teraz bytomscy śledczy.

W środę popołudniu przy ul. Orzegowskiej doszło do wypadku drogowego. 46-latek kierujący osobowym fordem potrącił na przejściu dla pieszych kobietę. Jak wynika z wstępnych ustaleń policjantów 58-latka przechodziła przez pasy. Na skutek wypadku mieszkanka Bytomia z ogólnymi obrażeniami trafiła do szpitala. Po udzielonej pomocy została zwolniona do domu. Stróże prawa zatrzymali kierującemu prawo jazdy. Teraz okoliczności i przyczyny wypadku badają bytomscy śledczy.

Policjanci i celnicy zabezpieczyli nielegalne automaty

Funkcjonariusze Służby Celnej z Katowic oraz policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą bytomskiej komendy zabezpieczyli 8 automatów do gier. Ich właściciel nie posiadał wymaganej koncesji na prowadzenie gier hazardowych na automatach. Teraz grozi mu wysoka grzywna i kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Osiem automatów do gier zapieczono podczas wspólnych działań katowickiej służby celnej i bytomskiej policji. Akcję przeprowadzono we wtorek w godzinach popołudniowych na ulicy Dworcowej. Zgodnie z ustawą o grach hazardowych na prowadzenie gier na tego typu maszynach wymagana jest koncesja, której nie posiadał właściciel. Za nielegalnie prowadzoną działalność grozi mu wysoka grzywna i kara do 3 lat więzienia.

"Lewe" podłączenia prądu zlikwidowane

Policjanci z komisariatu przy ulicy Rostka wspólnie z pracownikami firmy dostarczającej energię elektryczną sprawdzili stan instalacji elektrycznych i ujawnili kradzieże prądu. „Lewe” podłączenia zlikwidowano w 5 mieszkaniach. Sprawcom w wieku od 26 do 66 lat grozi kara do 5 lat więzienia.

Kontrolerzy z firmy energetycznej wspólnie z policjantami z komisariatu III przeprowadzili działania mające na celu ujawnienie kradzieży prądu. Kontroli dokonano między innymi w budynkach przy ulicy Piłsudskiego, Reymonta oraz Katowickiej. Sprawdzając stan instalacji policjanci ujawnili 5 przypadków podłączenia prądu „na lewo”. W miejscu, w którym powinien znajdować się licznik energii, była tzw „skrętka”. Nielegalne przyłącza zostały zlikwidowane i zabezpieczone przez prowadzących kontrole instalatorów. Sprawcy mogą spędzić w więzieniu nawet 5 lat.

Przypominamy, że nielegalne podłączenia do instalacji elektrycznej grożą pożarem lub porażeniem prądem.

Ukradła emeryturę 88-letniej sąsiadce

Nawet 5 lat więzienia grozi mieszkance Bytomia, która okradła swoją 88-letnią sąsiadkę. Kobieta wykorzystując zły stan zdrowia oraz nieuwagę seniorki, zabrała z jej mieszkania prawie tysiąc złotych pozostawiając ją bez środków do życia. Złodziejkę zatrzymali policjanci z komisariatu przy ulicy Rostka.

Policjanci z komisariatu III zostali powiadomieni o kradzieży pieniędzy z mieszkania przy ulicy Korfantego. 88-letnia lokatorka z uwagi na swój stan zdrowia często korzystała z pomocy sąsiadki. Podczas jednej z jej wizyt seniorce została doręczona emerytura. Kobieta wykorzystała nieuwagę 88-latki i zabrała jej prawie tysiąc złotych, pozbawiając ją tym samym środków do życia. Właścicielka po kilku dniach zorientowała się, że została okradziona. Stróże prawa zatrzymali 53-letnią złodziejkę, która przyznała się do popełnienia przestępstwa. Teraz grozi jej nawet 5 lat za kratkami.

Policjanci przejęli kontrabandę

Bytomscy policjanci zatrzymali 50-latka, który w swoim mieszkaniu przy ul. Skromnej nielegalnie rozlewał alkohol niewiadomego pochodzenia. Stróże prawa zabezpieczyli także papierosy oraz tytoń bez polskich znaków akcyzy. Mieszkaniec Bytomia usłyszał już zarzut. Grozi mu grzywna i nawet do roku więzienia.

Bytomscy stróże prawa zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej ustalili, że w jednym z mieszkań przy ul. Skromnej rozlewany jest „lewy” alkohol. Policjanci wkroczyli do akcji, w wyniku której zatrzymano 50-latka. Mężczyzna posiadał w mieszkaniu 20 litrów alkoholu niewiadomego pochodzenia bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Stróże prawa zabezpieczyli butelki z "lewym" towarem oraz tytoń i papierosy. Bytomianin usłyszał już zarzut. Grozi mu grzywna i nawet do roku więzienia.