Bytom od środka jest piękny [FOTO]

Każdy może śmiało podziwiać bytomskie zabytki od zewnątrz. Mało kto jednak wie co kryją one w środku. Dzięki Adamowi Maniurze wszyscy mogą odkryć urok wnętrz bytomskich pereł architektury.

Adam Maniura jest bytomskim katechetą, darzonym przez swoich uczniów ogromną sympatią. Zapewne udaje mu się to - jak pisze na swoim blogu - bo lubi swoją pracę. Poza nią ma jeszcze jedną pasję: fotografię. Od siedmiu lat fotografuje Bytom. W przeciwieństwie do innych, robi zdjęcia wnętrz, które niejednokrotnie zaskakują swoją urodą. Zaczynał od fotografowania klatek schodowych i bram, lecz z czasem formuła jego projektu "Bytom Inside" uległa rozszerzeniu i dziś uwiecznia również wnętrza zakładów przemysłowych, urzędów, kościołów i szkół.

Reklama

Przedsięwzięcie Maniury jest wyjątkowe. Jak dotąd nikt na tak dużą skalę nie sfotografował zabudowy Bytomia od środka. Zwykle tutejsze obiekty są przedstawiane od zewnątrz i od tej strony zna je większość osób. Natomiast w środku kryje się wiele skarbów. Wiele klatek schodowych jest wyłożonych bogato zdobionymi kaflami, schody są wyposażone w przepiękne balustrady jakich można by oczekiwać w pałacach, a gdzieniegdzie można natknąć się na freski. Dowodzi to, że bytomskie mieszczaństwo swojego czasu było bardzo majętne, co dziś niestety jest już coraz mniej dostrzegalne.

Projekt "Bytom Inside" jest też interesujący pod innym względem. Część zdjęć choć została wykonana niedawno, to już jest archiwalna. Maniura sfotografował m.in. wnętrze pierwszej górnośląskiej zajezdni tramwajowej, która mieściła się przy ul. Witczaka. W zeszłym miesiącu została zrównana z ziemią i galeria bytomskiego katechety jest jednym z niewielu miejsc, gdzie można zobaczyć jak wyglądał ten obiekt.

Fotografie Adama Maniury można zobaczyć na stronie www.bytominside.pl oraz na fanpage na Facebooku. Poniżej przedstawiamy mały wycinek internetowej galerii.

Zobacz też:
Reklama